Urządzenia do oddymiania klatek schodowych powinny znajdować się na wyposażeniu większości budynków wielokondygnacyjnych. Odymianie klatek schodowych i dróg ewakuacyjnych zapewnia bezpieczeństwo ludzi w budynku. Wentylacja pożarowa reguluje przepływ powietrza i dymów w taki sposób, aby jak najszybciej wyciągnąć trujące gazy na zewnątrz, które odcinają drogi ewakuacyjne, uniemożliwiając tym ewakuację ludzi z budynku. Ratownicy oraz użytkownicy uciekający z budynku mogą mieć trudność z wydostaniem się na zewnątrz ze względu na szybko rozprzestrzeniający się dym. To spowodowało, że oddymianie klatek schodowych stało się bardzo ważnym aspektem przepisów prawnych. Podstawowe kryteria funkcjonowania systemów oddymiania określają wytyczne CNBPO-PIB W-0003. Sposób uruchamiania (ręczny lub automatyczny) zależy od zastosowanej technologii i warunków technicznych obiektu. Po uruchomieniu systemu oddymiania sygnał alarmu przekazywany jest do centrali, która powoduje otwarcie klap przewietrzających. Przepisy i normy określają jedynie cel działania systemu, standardy i wytyczne dotyczące projektowania instalacji. Natomiast rozwiązanie techniczne wentylacji pożarowej musi być za każdym razem dostosowane indywidualnie do warunków panujących w danym obiekcie.
W skład kompletnego systemu przeciwpożarowego wchodzą:
centrala sterująca
przyciski: przewietrzania oraz ręcznego uruchamiania klap dymowych
czujniki dymu i temperatury
siłowniki sterujące klapami
drzwi, okna i klapy napowietrzające
Systemy oddymiania poza swoimi funkcjami zapewniającymi bezpieczeństwo w razie wystąpienia pożaru, znajdują bardzo praktyczne zastosowanie w życiu codziennym. Między innymi umożliwiają naturalne doświetlenie budynku oraz szybkie wietrzenie pomieszczeń. Odpowiednio zaprojektowane i usytuowane mogą również znaleźć zastosowanie jako wyjścia na dach.
Systemy oddymiania jak wszystkie instalacje i urządzenia przeciwpożarowe podlegają okresowym przeglądom i konserwacjom, których częstotliwość określa § 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109, poz. 719). Z zapisu wynika, iż wszelkie techniczne i konserwacyjne czynności powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, jednak nie rzadziej niż raz w roku.
Poza specjalistycznymi przeglądami okresowymi, odpowiednio przeszkoleni użytkownicy (pracownicy) obiektu, zobowiązani są do codziennej kontroli podstawowego zadziałania systemu oraz zgłaszania nieprawidłowości do firmy serwisującej.
Zarządzaj zgodami plików cookie
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.